Well-dressed on vacation or stress-free holidays

Going on vacation seems to be an universal thing for everyone, but how is this vacation going to look like is already up to many personal preferences.

The first association that comes to our minds while speaking of holidays is, rightly, the word “RELAX”, and of course I’m not here to tell you that you should use your vacation time for anything else. But what I can do is giving you the reasons as to why dressing up on vacation is going to not only affect the quality of your vacation, but also improve your general well-being.

Get your name necklace HERE

The first, and maybe most universal statement when it comes to clothing is that if you look good, you automatically feel good. One of the psychological basis of well-being is confidence, and what better way to boost your confidence other than wearing your best clothes and feeling the appreciation in the eyes of other people by catching their looks. It’s normal and there’s nothing shallow about it – the psychological research was bold in this statement. Meanwhile dressing down and wearing just whatever happens to be in your hands, maybe in an attempt to reduce the stress connected to the pressure of always looking good in everyday life, is going to make you feel less put together and this is going to affect the way you are feeling in the current social situation – that might be a hotel lobby, a restaurant, a cruise or even a beach bar – however hard you think you can overcome it.

Nude dress from HERE

But being well-dressed and put together doesn’t only affect your vacation, but also your feeling after you make return to home and go back to your everyday working hours. Going on vacation needs to be a break that makes you relax and ‘recharge your fuel’ to go back to your daily routines. But stopping your day-to-day dressing-up-to-work habit is going to make the return more drastic and painful. If you care about your looks everyday including vacation, the comeback is going to be smooth since you programme your brain for this activity to be just a normal, necessary thing; while in the opposite situation you are going to condition yourself to associate the dress-up to only your work moments, making it feel like a dull duty instead of what it really is – a mood, self-esteem and respect enhancer.

Blazers and suits can be also combined into hot party looks

However, let’s be honest – this is not just about your overall feeling for your own good, but also about looking back at your trips and seeing, wow; I (her/him) really looked good. And yes, I’m talking about the second most important souvenir (just after memories in your mind) you might bring back home with you – your vacation photos. Of course I’m not talking only about pictures you’re gonna post on your social media because not everyone does that and you might or might not be a part of this group, but how nice it is to open your pictures from your trips after 1-, 10-, 20- years and look how awesome the trip was and maybe showing it to your family or friends and feeling just overall happy that you can be part of your own physical souvenir. Believe me – if you dress up on your vacation and you happen to take pictures, you’re gonna thank yourself later.

Ruins of Olympia

There is a ton of other reasons as to why you would like to dress up well on your vacation instead of dressing down for the occasion; making friends is easier based on the first exterior impression; not feeling like an outsider at a fancy place (hotel, cruise); feeling put together that makes you want to enjoy your holiday more – but all those, unlike the ones I thoroughly discussed, are not universal and are subject to your own needs and preferences.

To me personally, looking put together on my vacation just makes me genuinely happy – I feel confident and ready to ‘conquer’ the travelling world. Also can’t deny that photos are my passion – and I want them to mirror my interior feelings. I hope this post helped you understand the subconscious reasons as to why you are choosing this type of vacation for you, and if you are not – maybe this will motivate you to start 😉

Dress from HERE

***

Stylowy urlop czy bezstresowe wakacje?

Na wakacje jeździ prawie każdy – ale to, jak te wakacje będą wyglądać, zależy już w dużej mierze od osobistych preferencji.

Pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam do głowy myśląc o urlopie to oczywiście słowo “RELAKS”. Nie jestem tu też po to, żeby twierdzić, że wakacje są od czegoś innego. Ale w mojej mocy mogę podzielić się z Wami powodami, dla których ubieranie się w stylowy, czy też ułożony/zaplanowany sposób na wakacjach może wpłynąć nie tylko na jakość urlopu samego w sobie, ale też poprawić ogólne samopoczucie.

Naszyjnik ze swoim imieniem możesz kupić TUTAJ

Pierwszym, być może też najbardziej uniwersalnym stwierdzeniem, jeśli chodzi o ubrania jest to, że jeśli wyglądasz dobrze – to czujesz się dobrze. Jednym z podstawowych psychologicznych podstaw dobrego samopoczucia jest pewność siebie, a co może lepiej wpłynąć na pewność siebie danego dnia niż świadomość bycia ładnie ubranym i przez to postrzeganym w dobrym, respektowanym świetle przez inne osoby, gdy nie przechodzi się już niezauważonym. Jest to normalne i nie ma w tym nic płytkiego – potwierdziło to wiele badań psychologicznych. Podczas gdy nieprzykładanie wagi do ubioru, możliwie po to, by zredukować powierzchowny stres związany z wyborem stylizacji na codzień, spowoduje, że będziesz czuła się mniej atrakcyjna i znacząco wpłynie to na twoje samopoczucie w sytuacji społecznej w jakiej akurat będziesz się znajdować – a może to być lobby hotelowe, restauracja, statek wycieczkowy lub nawet bar na plaży.

Beżową sukienkę możej kupić TUTAJ

Ale dobieranie adekwatnych stylizacji i poczucie bycia poukładaną nie wpływa tylko na twój urlop, a ma również bezpośredni wpływ na to, w jakim stopniu drastyczny będzie powrót do rzeczywistości i codziennej pracy. Wyjazd powinien być odpoczynkiem, który pozwala na zupełną regenerację sił, by powrócić na pełnych obrotach do dnia codziennego. Przerwanie przyzwyczajenia do codziennego przygotowywania stylizacji do pracy może spowodować, że powrót do tego ‘obowiązku’ może być mocno obciążający. Jeżeli natomiast nieprzerwanie dbasz o swój wizerunek również będąc na relaksującym urlopie, przejście pomiędzy urlopem a pracą będzie bardziej płynne, ponieważ twój mózg nie łączy już dbania o wizerunek z negatywnymi emocjami, lecz staje się czynnością neutralną (nie jest połączona z żadnym elementem życia – ani pozytywnym, ani negatywnym). Kondycjonowanie siebie do dbania o swój wygląd jedynie poza okresem wakacji sprawia, że patrzymy na to, jako na obowiązek, a nie widzimy czym w rzeczywistości to jest = metodą na poprawienie humoru, samopoczucia i szacunku wobec siebie samych lub innych wobec nas.

Żakiety i garnitury mogą również być przetransformowane na stylizacje imprezowe

Bądźmy jednak szczerzy – nie chodzi tu jedynie o lepsze samopoczucie, ale też o możliwość przypomnienia sobie w sposób namacalny danej wycieczki/wakacji, mając okazję powiedzieć: wow, naprawdę dobrze wtedy wyglądałam (-aś, -eś). Tym namacalnym sposobem są oczywiście drugie w kolejności, najważniejsze (zaraz po wspomnieniach) pamiątki, które możesz przywieźć ze sobą – własne zdjęcia. Oczywiście nie mówię tu tylko o zdjęciach, które możesz wstawić na twoje portale społecznościowe – nie wszyscy to lubią i być może jesteś lub nie jesteś częścią z nich, natomiast niezaprzeczenie świetnym uczuciem jest otwarcie zdjęć po 1-, 10-, 20- latach i przypomnienie sobie – lub pokazanie znajomym, rodzinie – tego jak wyglądał dany wyjazd, ale też jak się na nim wyglądało. Uwierz mi – jeżeli przyłożysz się do swojego wizerunku na zdjęciach wakacyjnych, napewno prędzej czy później będziesz sobie za to wdzięczny.

Ruiny Olympii

Istnieje wiele różnych innych powodów, dla których “stylizowane wakacje” są lepszym wyborem niż nieprzykładanie wagi do wyglądu, myśląc tylko o odpoczynku: wyglądając dobrze łatwiej jest nawiązać nowe znajomości (reguła pierwszego wrażenia); poczucie przynależenia do miejsca, w którym się jest (luksusowe miejsca wymagają luksusowego wyglądu); dodatkowo wpływ samopoczucia na ocenę wakacji również zależy od czynników na które mamy świadomy wpływ, jednak nie jesteśmy świadomi w jakim stopniu na nas wpływają.

Ja osobiście lubię “stroić się” na wakacjach, a wyglądanie jak najlepiej sprawia mi po prostu dużą przyjemność – czuję się wtedy bardziej pewna siebie i gotowa do “podbojów podróżniczych dookoła świata”. Poza tym, zdjęcia to moja pasja – i chciałabym, by odzwierciedlały to, w jaki sposób czuję się wewnętrznie. Mam nadzieję, że ten post pomógł wam zrozumieć nieświadome powody, dla których przykładanie wagi do ubioru na wakacjach ma tak ogromne znaczenie i być może zainspiruje was to do tworzenia waszych własnych stylizacji urlopowych w przyszłości. 😉

Sukienkę można kupić TUTAJ

Share: