How it all started

Magdalena

08:54. There was still 18 minutes left till the flight, Warsaw-Milan. I haven’t known yet what should I expect. I was flying to an unknown girl which I have seen only 3/4 times in my life before. I wasn’t sure if it was a good idea at all.

But… let’s start from the beginning.

As a makeup artist, I was often asked to work at photoshoots. Just like this time. I was preparing a new model which I didn’t particularly like. I treated it just like another assignment to do. Both the life and career made us collaborate with each other some few more times. Half a year later I got an unexpected text via Messenger. “Maybe we could go on a Mediterranean Cruise together?” I looked at my phone and generally without hesitation I said, why not! We’ve organized the whole thing very fast, paid for everything almost immediately and that’s exactly how I got and why I was there. At the airport. Flying to a cruise ship with a model I barely knew. Now I know that even though it was the most spontaneous and crazy thing I’ve ever done, it was one of the best decisions in my life.

My name is Magdalena, I run my own beauty salon & I’ve discovered my passion for travelling in that exact moment of my life.

Milena

That’s exactly how our friendship started, back then little did we know that we would become best friends for life. On our first cruise we linked very well and so we started travelling together very often not only for cruising but also to different places in the world. We are both from Lublin, Poland which makes it easy to see each other often & plan our next trips. Why Lenas? Because our names both end in “Lena” 😉 In this blog we will be talking about tips & tricks of travelling but also lifestyle advices on what you should wear on your trip, which makeup is appropriate for your type of vacation and review places, hotels, cruise ships and other interesting things related to travelling and lifestyle-related issues. Be sure to stay tuned with us if you’d want to read and see this new & unconventional blog we are creating for you!

***

Magdalena

08:54. Zostało jeszcze 18 minut do lotu, samolot Warszawa-Mediolan. Nie wiedziałam jeszcze wtedy czego się spodziewać. Leciałam do obcej dziewczyny widząc ją wcześniej tylko 3/4 razy w życiu. Nie byłam pewna czy był to w ogóle dobry pomysł. 

Ale… zacznijmy od początku.

Jako wizażystka, często zdarzało mi się przygotowywać makijaże do sesji zdjęciowych. Tak było i tym razem. Na makijaż przyszła nowa modelka, która niezbyt przypadła mi do gustu. Potraktowałam to po prostu jako kolejne zadanie do wykonania. Życie i kariera potoczyły się tak, że miałam okazję współpracować z nią jeszcze kilka razy. Pół roku później dostałam nieoczekiwaną wiadomość na Messengerze. “Może popłyniemy razem w rejs po Morzu Śródziemnym?” Spojrzałam na telefon i w sumie bez zastanowienia stwierdziłam, czemu nie! Szybko zorganizowałyśmy wycieczkę, zapłaciłyśmy za wszystko i tak właśnie znalazłam się tam. Na lotnisku. Lecąc na rejs z modelką, której na początku nawet nie lubiłam. Teraz wiem, że pomimo tego, że była to najbardziej spontaniczna i dziwna rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłam, była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. 

Nazywam się Magdalena, prowadzę własny salon kosmetyczny, a pasję podróżowania odkryłam właśnie w tym momencie mojego życia. 

Milena

Dokładnie tak rozpoczęła się nasza przyjaźń, wtedy jeszcze nie wiedziałyśmy, że staniemy się dla siebie tak ważne. Na naszym pierwszym rejsie świetnie się zgrałyśmy i od tamtej pory często podróżujemy razem zarówno na rejsy, jak i w różne zakątki świata. Obie jesteśmy z Lublina co sprawia, że z łatwością możemy się widywać i planować kolejne wyjazdy. Czemu Lenas? Ponieważ nasze imiona kończą się na “Lena” 😉 Na naszym blogu pisać będziemy o tajnikach i trickach dotyczących podróży, ale nie zabraknie też lifestylowych porad na tematy takie jak: co założyć na wyjazd, jaki makijaż dobrać na twoje wakacje, będziemy recenzować hotele, miejsca, statki wycieczkowe oraz poruszymy wiele innych interesujących tematów związanych z podróżami oraz stylem życia. Zostań z nami na dłużej jeżeli chcesz poznać nasz nowy, niekonwencjonalny blog, który tworzymy właśnie dla Ciebie!

Share: